флюорографія Київ
Флюорографія (Цифрова рентгенографія легень)

Флюорографія – знайома назва, яка у всіх на слуху і незважаючи на те, що це застарілий рентгенологічний метод діагностики, на зміну якому прийшла високоякісна цифрова рентгенографія, ми активно використовуємо цей термін. Тому цифрову рентгенографію легень часто називають флюорографією. Не зраджуватимемо традиції і розглянемо даний вид дослідження.

Флюорографія є одним з найпопулярніших методів скринінгу хвороб легень через простоту використання та низьку ціну. Регулярне проведення такого обстеження допомагає своєчасно виявити різні патології легень – туберкульоз, рак легень, пневмонію та інші – на стадіях, коли вони ще можуть не виявлятися клінічно. У цій статті ми розповімо докладніше про цей метод діагностики, а також розберемо питання, які часто ставлять нам пацієнти.

Записатися на обстеження

Що таке флюорографія?

Флюорографія – це рентгенологічний метод дослідження, який використовується для діагностики захворювань легень. Для того щоб зробити флюорографію, пацієнту необхідно стати перед рентгенівською трубкою (пристрій, який випромінює рентгенівські промені), яка проектуватиме випромінювання на грудну клітину, після чого на спеціальному детекторі відобразяться необхідні структури. Принцип роботи флюорографії заснований на використанні властивості тканин організму поглинати та розсіювати випромінювання по-різному під час проходження рентгенівських променів крізь тіло пацієнта. Кістки поглинають більшу частину променів, а м’які тканини розсіюють їх. Тому на флюорографічному екрані можна побачити зображення, на якому видно структури органів грудної порожнини. Промені рентгена, проходячи через легені пацієнта, фіксуються на спеціальній плівці або спеціальному детекторі, що дозволяє відтворити цифрове зображення. Так виходить зображення легень, зробивши яке можна виявити зміни, що свідчать про захворювання.

Історично флюорографія була популярна через наявність високого рівня захворюваності на туберкульоз в Україні, адже вона могла швидко і легко відповісти на запитання, чи є грубі патологічні зміни в легенях, які специфічні для туберкульозу, чи ні. Але з приходом аналогового, а тепер уже й цифрового рентгена, потреба в цьому вузькоспеціалізованому методі відпала, адже інформативність сучасного рентгена на порядок вища і дозволяє детальніше оцінити навіть початкові патологічні зміни, які неможливо було оцінити при флюорографії. До того ж при цьому виді обстеження лікарем оцінюється зменшене зображення, яке найважче піддається якісній оцінці. Тож від класичного всім нам знайомого терміну «флюорографія» сьогодні залишилася лише назва та мета, з якою проводиться обстеження.

Записатися на обстеження

Чому флюорографію потрібно робити щорічно?

Рік у рік наші легені піддаються впливу безлічі шкідливих факторів – це забруднене повітря, куріння, стрес та інші негативні впливи. Через це захворювання легень може розпочатися безсимптомно, не створюючи дискомфорту пацієнтові. Регулярне профілактичне проведення обстеження дозволяє виявити хвороби на ранній стадії та вчасно розпочати лікування, запобігши розвитку серйозних наслідків. Це і є основна причина, через яку лікарі рекомендують робити флюорографію не рідше, ніж раз на рік.

Як флюорографія впливає організм? Флюорографія має певний вплив на організм через використання у цій методиці рентгенівських променів. Але прийнято вважати, що мінімальний вплив від них незрівнянно малий, порівняно зі шкодою патології, яку вони дозволяють своєчасно виявити. До того ж, доза опромінення від використання сучасного рентген-апарату дуже низька. Але водночас не рекомендується часте та бездумне використання цієї методики без медичної необхідності.

Флюорографія: хто дає направлення? У деяких випадках, наприклад, при профілактичному обстеженні, направлення може бути видане без попереднього огляду лікаря. Якщо ж йдеться про цілеспрямовану діагностику захворювань органів грудної порожнини, то направлення може дати лікар-терапевт, пульмунолог, онколог, інфекціоніст або інший фахівець, з яким консультується пацієнт. Водночас у діагностиці захворювань сьогодні частіше звертаються до більш інформативного сучасного методу – КТ легень, який дозволяє отримати більш точний та повний результат. Оскільки процедура флюорографії передбачає використання рентгенівських променів, для її проведення у центрі М24 необхідне направлення від спеціаліста.

Записатися на обстеження

Флюорографія та рентген легень (ОГК): яка різниця?

Флюорографія та рентген ОГК – променеві методи діагностики органів грудної клітки, насамперед для оцінки стану легень. Іноді пацієнти припускають, що це те саме, проте це не зовсім так. То в чому основна різниця?

Флюорографію можна сміливо назвати батьком чи навіть дідусем сучасного цифрового рентгена, адже у класичному своєму понятті ця методика застаріла і на сьогоднішній день відійшла другий план. І в умовах сучасного рентген кабінету вже не потрібно заходити у флюорограф, залізну кабінку, в якій Вам говорили не дихати та закривали (напевно, у багатьох це було перше знайомство з клаустрофобією), а обстеження відбувається у досить просторому приміщенні.

Променеве навантаження. Враховуючи досить низьку інформативність класичної флюорографії, вона, на жаль, зовсім не поступається сучасним рентгенам апаратам рівнем променевого навантаження під час обстеження, а навіть навпаки. Так, наприклад, 1 знімок на флюорографі може дорівнювати 2 або навіть 3 знімкам на сучасному цифровому рентген-апараті. Але якщо порівнювати з обстеженням на КТ, то, звичайно, обидві ці методики матимуть нижче променеве навантаження. У діагностичному центрі М24 встановлено сучасне обладнання, що дозволяє автоматично підбирати оптимальну дозу опромінення у кожному індивідуальному випадку без втрати інформативності зображення.

У протоколі ми обов’язково вказуємо дозу опромінення, що використовується, при дослідженні, щоб при необхідності ваш лікар міг враховувати її для розрахунку сумарного променевого навантаження протягом року.

Вартість. Флюорографія вважається дешевшим методом діагностики, але не варто зосереджуватися на цьому факторі, адже лікар, з урахуванням вашого анамнезу, скарг та клінічного завдання, призначає саме той вид обстеження, яке допоможе краще та швидше підтвердити чи спростувати діагноз.

Записатися на обстеження

Як підготуватись до флюорографії?

Процедура не потребує спеціальної підготовки. Важлива лише ваша присутність та готовність затримати подих і не дихати кілька секунд. У той же час, якщо ви вагітні або підозрюєте, що можете бути вагітною, обов’язково повідомте про це лікаря, який видав вам направлення. А також якщо у вас є якісь імпланти або протези в грудній області, також необхідно повідомити про це лікаря.

Записатися на обстеження

Рентген грудної клітки
Увага! Ціни можуть бути змінені. Будь ласка, уточнюйте актуальні ціни під час запису.
Рентген грудної клітки_
Ціна
Рентгенографія органів грудної клітки в двох проекціях
Ціна1 000
Рентгенографія грудини
Ціна1 000
Рентгенографія ребер
Ціна1 000
Рентгенографія органів грудної клітки в одній проекції (в якості альтернативи флюорографії)
Ціна800
Зворотній зв'язок

Тут ви можете залишити свій відгук (побажання, зауваження). Будемо вдячні за розгорнуту відповідь (де це доречно),  а також якщо Ви залишите свої контакти,  щоб ми могли зв'язатися з Вами при необхідності

Заповніть форму

І ми передзвонимо Вам

Запис на МРТ Запис на КТ Запис на Рентген Замовити дзвінок