Рак прямої кишки – третя найбільш поширена патологія серед злоякісних новоутворень. Щороку в світі діагностують близько 1,4 млн нових випадків раку прямої кишки (колоректальний рак).
2/3 пухлин товстого кишківника припадають саме на пряму кишку. Колоректальний рак, як і більшість онкологічних захворювань, на початкових етапах протікає безсимптомно. У разі відсутності обстеження до початку лікування , втрачається можливість повноцінної оцінки в ефективності терапії
Застереженням та спонуканням звернутися до лікаря є низка проявів:
– кров у калі
– багатократні тривалі закрепи чи проноси
– безпричинні кишкові спазми
– патологічна втомлюваність
– різка втрата чи збільшення ваги
– блідість шкіри та слизових оболонок, анемія (малокрів‘я)
Варто звернути особливу увагу на ці симптоми, якщо у вашій сім’ї хтось з родичів мав онкологічні захворювання.
МРТ прямої кишки є доповненням до таких обстежень як колоноскопія та УЗД і призначається виключно лікарем після збору анамнезу та огляду.
МРТ використовують для дообстеження:
– ступеню поширення пухлинного процесу;
– глибини ураження стінки прямої кишки;
– залучення суміжних органів;
– стану лімфовузлів.
Також, без МРТ важко провести повноцінну оцінку хірургічного втручання, хіміо та променевої терапій.
Олександр Васильович Димінський, лікар-рентгенолог М24, наводить приклади з нашої роботи.
Кейс №1
Пацієнтка певний час мала скарги на періодичні болі та болючі позови. Після огляду лікарем, було рекомендовано різнопланову діагностику. За допомогою МРТ ми допомогли лікарю підтвердити пухлинний процес нижньої ампули, обмежений стінкою кишки, без ознак ураження сфінктерного комплексу, в товщі параректальної клітковини діагностовано змінені лімфатичні вузли. У структурі пухлини визначається патологічне обмеження дифузії.
На наступних зображеннях, через 6 місяців після курсу комбінованого лікування виявлено майже повний регрес пухлинного процесу, покращення показників дифузії.
Пацієнти не завжди вчасно звертаються по допомогу при виникненні перших симптомів захворювання, і тоді можемо бачити значно складнішу ситуацію.
Кейс №2
Масивний Т4а неопроцес верхньої ампули із ураженням вісцеральної очеревини, наявними додатковими позакишковими вузловими пухлинними депозитами, суттєвим звуженням просвіту кишки, що значно ускладнює спорожнення.
МРТ є потужним інструментом клініциста для місцевого стадіювання та рестадіювання раку прямої кишки, дозволяє точно оцінити ступінь поширення з глибиною ураження стінки прямої кишки та залученням суміжних органів.
- Підготовка до МРТ прямої кишки:
- - Увечері напередодні обстеження необхідно очистити пряму кишку мікроклізмою "Норгалакс" або аналогічною.
- - Якщо обстеження виконується з контрастом, за 2 години не пити та не їсти. А також попередньо здати аналіз крові на креатинін, повідомити результат нам по телефону та взяти оригінал результату із собою до центру.
- - Якщо у Вас є результати попередніх досліджень/біопсії/гістології/УЗД/КТ/МРТ, обов'язково візьміть їх із собою (КТ/МРТ — візьміть ДИСК!).
МРТ прямої кишки це метод виявлення патологічних об'ємних процесів у її стінках, діагностики ступеня поширення пухлинного процесу, глибини ураження стінки прямої кишки, залучення суміжних органів, стану лімфовузлів.
МРТ прямої кишки потрібно робити при підозрі на пухлину у напрямку лікаря. МРТ прямої кишки є доповненням до таких обстежень, як колоноскопія та УЗД.
Під МРТ кишечнику мається на увазі МР-ентерографії. Дане дослідження відноситься до групи спеціалізованих і вимагає підготовки заздалегідь і в діагностичному центрі. Правила підготовки наводимо нижче.
- Підготовка до МРТ ентерографії:
- - Придбати 1 пакет препарату "Фортранс".
- - Перед дослідженням немає чорний хліб, бобові продукти, сирі овочі та фрукти, молочні продукти.
- - За 6 годин виключити прийом їжі та рідини.
- - Прихід до діагностичного центру за 1 годину до дослідження.
- - За 45 хв до дослідження протягом 45 хв випити повільно рівномірно розчин 1 пакет фортрансу/1,5 л прохолодної (легше вживати) води.
- - Перед процедурою МРТ сходити до туалету.
- - Через 1-1,5 години після дослідження слід очікувати полегшального ефекту від випитої рідини, тому необхідно спланувати маршрут на роботу/додому після дослідження, щоб не опинитися в неприємній ситуації.