
Анатомія грудного відділу хребта
Грудний відділ хребта складається з 12 хребців. Кожний хребець має тіло хребця та дугу хребця. Дуга хребця приєднується до тіла за допомогою двох ніжок дуги хребця, що переходять у пластинку дуги хребця. Тіло та дуга хребця оточують хребцевий отвір. Сукупність хребцевих отворів усіх хребців складає хребтовий канал, в якому міститься спинний мозок.
Дуга хребця має відростки, до яких прикріплюються м’язи та зв’язки. У сагітальному напрямі від задньої частини дуги відходить остистий відросток. З обох боків у фронтальній площині від дуги відходять поперечні відростки. Вгору та вниз від дуги прямують парні верхні і нижні суглобові відростки.
- Грудні хребці на відміну від інших хребців, містять:
- – на тілі – парні верхню реброву ямку та нижню реброву ямку;
- – на поперечному відростку – реброву ямку поперечного відростка – для зчленування з горбком ребра;
- – нахилений додолу остистий відросток тригранної форми;
- – розміщені у фронтальній площині суглобові відростки з верхніми суглобовими поверхнями, оберненими назад, та нижніми суглобовими поверхнями, оберненими вперед;
- – на верхніх грудних хребцях помітний гачок тіла. Розміри тіл грудних хребців донизу збільшуються.
Верхня реброва ямка нижчерозташованого хребця та нижня реброва ямка вищерозташованого хребця разом формують одну повну суглобову поверхню для зчленування з головкою ребра.
Навіщо потрібне рентген-обстеження грудного відділу хребта?
Рентген-обстеження грудного відділу хребта є одним із методів діагностики, який використовується для оцінки стану та виявлення патологій цього відділу хребта. Це швидке дослідження, яке дозволяє отримати зображення кісткової структури грудного відділу хребта за допомогою рентгенівських променів.
Коли призначають рентген грудного відділу хребта?
Рентген грудного відділу хребта може бути призначений у різних клінічних ситуаціях. Зазвичай лікар призначає рентген-обстеження, якщо є підозра на пошкодження, травму, деформацію або патологію грудного відділу хребта. Воно також може бути використане для оцінки ефективності лікування або моніторингу хронічних захворювань.
Що показує рентген грудного відділу хребта?
Рентген-знімок грудного відділу хребта дозволяє оцінити структуру та стан хребців. Він може виявити переломи, деформації, аномалії розвитку, захворювання кісток (наприклад, остеопороз), запальні процеси, артрит та інші патології.
Серед змін та патологій, які часто визначаються на рентгені: переломи, спондилолістез, сколіоз, остеохондроз або метастази.
Які зміни на рентген-знімку свідчать про захворювання?
На відміну від звичної процедури рентгену в поліклініці, де ви отримуєте знімок і з ним йдете до свого лікаря, нічого не розуміючи і без будь-яких пояснень з боку рентгенолога, в діагностичному центрі М24 кожне обстеження описує досвідчений лікар-рентгенолог. Тобто, після проходження рентгену ви отримуєте пакет результатів: знімок в електронному або друкованому вигляді, висновок рентгенолога та результати дослідження в електронному вигляді, які ми надсилаємо на вашу електронну пошту.
Такий підхід дозволяє скоротити час, який витрачає ваш лікар на інтерпретацію отриманих діагностичних даних, прискорити встановлення клінічного діагнозу та визначити найефективніший шлях до вашого видужання.
Ми наголошуємо, що висновок рентген-діагностики не є діагнозом, але він є важливою складовою, яку враховує ваш лікар при встановленні діагнозу. Також лікар враховує ваш анамнез, скарги та результати інших лабораторних чи інструментальних досліджень.
Рентген грудного відділу у 2 проекціях
Рентген грудного відділу у 2 проекціях є методом обстеження, який використовується для отримання зображень грудної частини хребта з різних кутів. Цей вид рентгенівського дослідження включає отримання двох знімків грудного відділу хребта: корональна проекція (спереду) та сагітальна проекція (збоку).
- Рентген грудного відділу у 2 проекціях проводиться, коли є підозра на можливі патологічні зміни, травми або захворювання грудного відділу хребта. Він може бути призначений в таких випадках:
- – Підозра на переломи або травму
- – Діагностика сколіозу або кіфозу (може допомогти оцінити кривизну хребта і виявити наявність сколіозу (бічної кривизни) або кіфозу (підвищеної кривизни назад)). Але для повноти всієї картини при цих деформаціях використовується панорамне обстеження хребта.
- – Виявлення патологічних змін в структурі хребта, таких як остеохондроз, остеоартроз, пухлини або інші патологічні процеси.
- – Оцінка стану хребта перед хірургічним втручанням для планування операційного втручання, оцінки стану хребта та позиціонування хірургічних інструментів.
Підготовка до рентгена ГВХ
ЯК в гострих, так і негострих станах для проведення рентгенографії грудного відділу хребта не потрібна особлива підготовка, спеціальна дієта або препарати. Дотримуйтеся інструкцій, які нададуть фахівці М24.
Вам необхідно прибути у запланований час. Після заповнення документів та опитування, вас попросять зайняти визначену позу перед апаратом для виконання знімку. Одна хвилина у просторій світлій кімнаті і ваш знімок готовий. Знімок одразу виводиться на екран рентген-лаборанта, а далі може бути надісланий на вашу е-пошту або роздрукований. Одразу після цього ви можете прямувати на прийом до свого лікаря. По готовності на вашу електронну пошту ми надішлемо висновок лікаря-рентгенолога.
Рентген-знімок грудного відділу хребта дозволяє оцінити структуру та стан кісток, хребців та ребер. Він може виявити переломи, деформації, аномалії розвитку, захворювання кісток (наприклад, остеопороз), артрит та інші патології.
Немає кращого виду діагностики грудного відділу хребта, є необхідний вид діагностики у кожному конкретному клінічному випадку. Вибір виду дослідження – це прерогатива вашого лікаря і лікаря-рентгенолога. Вони з урахуванням вашого анамнезу, скарг, результатів попередніх видів діагностики і аналізів та клінічної задачі визначають необхідний вид діагностики.
Так, перед рентгеном грудного відділу хребта можна їсти. Перед даним обстеженням не вимагається жодна спеціальна підготовка.