16 жовтня відзначається День анестезіолога. У нашій команді працює 15 анестезіологів. Кожне МРТ і КТ дослідження з введенням контрастної речовини проходить під їхнім контролем. Пацієнти відчувають підтримку та турботу впродовж усього обстеження. Багато подяк ми отримуємо саме на адресу лікарів-анестезіологів.
До Дня анестезіолога команда М24 підготувала інтерв’ю. На питання, що часто цікавлять колег та пацієнтів відповідає лікар-анестезіолог – Самбуров Євген Олександрович.
– Який функціонал виконує анестезіолог у М24 центрах МРТ та КТ?
– Лікар-анестезіолог в М24 здійснює супровід пацієнтів, які проходять обстеження із внутрішньовенним (в/в) контрастуванням. Його завдання оцінити ступінь ризик/користь введення контрасту для пацієнта, пояснити порядок проходження процедури та відповісти на запитання пацієнта щодо обстеження. Додатковими пунктами в роботі анестезіолога є надання невідкладної допомоги всім пацієнтам, у яких погіршився стан здоров’я до або після обстеження. Потреба у невідкладній допомозі може виникати не лише у пацієнтів, яким проводиться обстеження з введенням контрастної речовини.Ми працюємо у медичному закладі, тому повинні бути готовими до надання допомоги в будь який момент.
– Чому важливо, щоб у центрі діагностики працював саме анестезіолог, а не просто медсестра?
– Лікар нашої спеціальності це мультипрофільний спеціаліст, який знається на більшості патологічних станів, які можуть виникати у тих чи інших груп пацієнтів. Анестезіолог – це не тільки «анестезія або наркоз», як думає більшість людей, це дещо більше, тому що ми ще й реаніматологи. Повна назва нашої спеціальності це «Лікар анестезіолог-реаніматолог». При виникненні невідкладної ситуації, яка загрожує життю та здоров’ю пацієнта саме анестезіолог буде найбільш компетентним для надання допомоги, який зможе виявити проблему, скласти план дій, скоординувати роботу інших працівників центру (медсестер, лікарів інших спеціальностей) та врятувати життя пацієнта. Також анестезіолог зможе оцінити безпеку введення контрастної речовини для пацієнта.
– З якими складнощами у своїй роботі ви стикаєтесь?
– Найбільша складність – це процес спілкування з пацієнтами, особливо з тими, які вперше прийшли на обстеження і не розуміють абсолютно нічого: що з ними будуть робити, які є ризики для них і чи зможуть їм тут допомогти при погіршенні стану здоров’я. Ми маємо у процесі розмови вийти на той рівень довіри, щоб пацієнт зрозумів, що процедура є безпечною і виконують її досвідчені фахівці.
– Що потенційно може статися з пацієнтом? Що робить анестезіолог у таких ситуаціях?
– Потенційним ризиком для пацієнта при проходженні обстеження із внутрішньовенним контрастуванням є виникнення алергічної реакції. Вона може мати як легку форму у вигляді сльозотечі, риніту, чхання, або може проявити себе у важкій формі як анафілактичний шок. Саме у випадках тяжких алергічних реакцій повинно бути миттєве реагування не лише анестезіолога, а й всього медичного персоналу для порятунку життя пацієнта. В залежності від прояву алергії лікарем-анестезіологом приймається рішення про тактику надання допомоги. Алергічна реакція – не єдина проблема. До нас приходять хронічно хворі пацієнти, у яких загострення хвороби може статися будь-якої миті, особливо це стосується літніх людей з гіпертонічною хворобою.
– Можете згадати якийсь особливий випадок з історії вашої медичної практики?
Із цікавих випадків можу навести приклад, який трапився в нашому діагностичному центрі. На обстеження приїхав чоловік для проходження КТ-діагностики з в/в контрасту. Ще до того моменту, як він зайшов до центру, йому стало зле і він втратив свідомість перед входом. Команда М24 миттєво зреагувала: пацієнта перемістили до маніпуляційного кабінету, було встановлено внутрішньовенний катетер, підключено до моніторингу життєво важливих функцій та накладено лицеву кисневу маску. Лікарем-анестезіологом було встановлено попередній діагноз «шлунково-кишкова кровотеча», що підтвердила дружина пацієнта, яка його супроводжувала (пацієнт нещодавно лікувався щодо цієї патології). Завдяки злагодженим діям стан пацієнта стабілізувався і до приїзду швидкої допомоги пацієнт був в свідомості із задовільними показниками гемодинаміки. Пацієнта було госпіталізовано бригадою швидкої медичної допомоги до чергової лікарні.
– Що необхідно для якісної роботи в центрі діагностики?
– Для забезпечення якісної роботи в діагностичному центрі у нас є повний набір всіх необхідних інструментів та медичних препаратів для надання невідкладної медичної допомоги. Наприклад, сучасний монітор із необхідними датчиками, дефиблілятор, інфіузомат, пульсоксиметр.
– Які існують складнощі роботи з онко пацієнтами?
– Онкологічно хворі пацієнти це окрема категорія. Більшість із них вже пройшли по декілька курсів хіміотерапії, їх організм виснажується у боротьбі з хворобою, тому вони потребують більш детальної уваги з боку медичного персоналу. Додатковою складністю є процес постановки в/в катетера, тому що у цієї групи пацієнтів вени здебільшого стають тонкими та ламкими, але спеціалісти М24 частіш за все можуть знайти підхід навіть до самих «складних» вен.
– Як часто ви чуєте подяки від пацієнтів?
– Подяки лунають від багатьох людей, які у нас проходили обстеження. Дуже приємно чути це кожного разу. В ці моменти розумієш, що ти зробив свою роботу якісно і пацієнт задоволений. Особливе задоволення відчуваєш, коли на обстеження приходить людина схвильована, а після дослідження на її обличчі з’являється посмішка.
– Чи правда, що лікар-анестезіолог супроводжує пацієнта в М24 під час усього процесу дослідження з контрастуванням?
– Правда. З моменту появи пацієнта у маніпуляційному кабінету і до закінчення процедури, анестезіолог здійснює повний супровід і відповідає за життя та здоров`я пацієнта. Також анестезіолог протягом 24 годин після проходження обстеження з контрастом здійснює додатковий дзвінок пацієнту для контролю стану. У випадку, якщо пацієнта щось турбувало вдома після введення контрасту – анестезіолог надає рекомендації відповідно до скарг.
– Як проходять обстеження маленьких пацієнтів?
– Нашим найменшим пацієнтом, який проходив обстеження з контрастом була маленька дівчинка 5 років. Її хоробрість та терпіння дозволили провести обстеження без додаткової седації. Дитина обов’язково повинна бути із супроводом, із людиною, якій вона довіряє. Це запорука того, що ми разом зможемо знайти підхід до неї, отримати її добровільну згоду на проходження процедури. Звісно, що не завжди дитина згодна на постановку катетеру, але за умови встановлення контакту з дитиною та отримавши від неї хоч краплю довіри – обстеженння відбувається.
Лікар-анестезіолог у діагностичних центрах М24 здійснює супровід пацієнтів, які проходять обстеження із внутрішньовенним контрастуванням. Його завдання оцінити ступінь різику/користь введення контрасту для пацієнта, пояснити порядок проходження процедури та відповісти на питання пацієнта про обстеження. Додатковими пунктами в роботі анестезіолога є надання невідкладної допомоги всім пацієнтам, у яких погіршився стан здоров'я до або після обстеження (не обов'язково з контрастною речовиною).
Анестезіолог-реаніматолог - це лікар, який займається підтримкою та відновленням життєво важливих функцій організму при загрозливих для життя станах. У діагностичному центрі М24 лікар анестезіолог-реаніматолог здійснює супровід пацієнтів, які проходять обстеження із внутрішньовенним контрастуванням. Його завдання оцінити ступінь ризик/користь введення контрасту для пацієнта, пояснити порядок проходження процедури та відповісти на питання пацієнта про обстеження. Додатковими пунктами в роботі анестезіолога є надання невідкладної допомоги всім пацієнтам, у яких погіршився стан здоров'я до або після обстеження (не обов'язково з контрастною речовиною).