Найбільш частою причиною болю в спині є зміни в хребті (міжхребцевих дисках, зв’язках), які призводять до подразнення, а іноді ущемлення нервів. Симптомами цих змін можуть бути головні болі, болі в шийній, лопатковій, поперековій областях, які часто віддають у кінцівки, грудну клітку. Біль може посилюватися як при рухах, так і в положенні сидячи, лежачи. При стисненні нервів виникає біль, відчуття оніміння, слабкість м’язів в зоні пошкодженого нерва.
Біль у спині може починатися раптово або носити хронічний характер, бути постійним або періодичним. Не виключаємо також гострий біль, що виникає внаслідок травми або перенавантаження.
МРТ – це золотий стандарт оцінки стану хребта. Даний метод діагностики є безпечним, оскільки відсутнє променеве навантаження, на відміну від КТ чи рентгену. МРТ хребта дозволяє наочно зафіксувати результат на зображеннях та є високоінформативним дослідженням. У разі проведення МРТ без контрастування ніяка особлива підготовка не вимагається.
Для чого лікар рекомендує пацієнту МРТ хребта?
Різні за своїм походженням захворювання хребта можуть проявлятися багатьма симптомами та скаргами. Відповідно, підхід до лікування теж буде різним. Причиною болю в спині може бути запальний або навіть онкологічний процес, що виникнув внаслідок перевантаження хребта або і без видимих чинників. Також лікар може призначити МРТ у наступних випадках:
- для передопераційного планування;
- для виключення інфекції або пухлини;
- для пацієнтів, які перенесли операцію на спині, для післяопераційного контролю;
- перед виконанням епідуральної ін’єкції, щоб виключити ризик ін’єкції стероїду в пухлину або інфекцію.
При направленні на МРТ певної області хребта лікар враховує анамнез пацієнта та симптоми на момент звернення.
Симптоми та стани, що є показанням для звернення до лікаря та у подальшому до МРТ хребта:
- біль у шиї, грудній клітці, попереку, крижах, області таза;
- біль, слабкість, поколювання, оніміння або параліч кінцівок;
- обмеження рухливості;
- неспроможність підтримувати нормальну поставу через скутість чи біль;
- м’язові спазми під час активності або у стані спокою;
- біль у шийному, грудному, поперековому відділах, області крижів чи таза, який триває протягом 10-14 днів;
- втрата рухової функції ніг – неспроможність пройти навшпиньки або ходіння на п’ятках;
- втрата контролю над сечовим міхуром або кишківником;
- труднощі при ходьбі та утриманні рівноваги.
Магнітно-резонансна томографія візуалізує нормальні та аномальні структури хребта та допомагає діагностувати причини болю в спині. Куруючий лікар співвідносить висновки МРТ із ознаками та симптомами болю в спині пацієнта, щоб встановити клінічний діагноз.
Що можна виявити на МРТ хребта?
- Аномалії розвитку
- Грижі дисків
- Травми
- Новоутворення
- Аутоімунні і обмінно-дистрофічні запальні процеси: хвороба Бехтєрєва, спондилоартроз, спондильоз
! Дані МРТ-дослідження не є клінічним діагнозом. Необхідно передати результати дослідження куруючому лікарю, який надасть роз’яснення і встановить остаточний діагноз.
Чому не варто затягувати з візитом до лікаря?
На жаль, надія на те, що «переболить / саме пройде / все перетерплю», може привести до пізнього звернення за медичною допомогою та неприємних наслідків. Основними ускладненнями, які можуть виникнути при відсутності лікування області хребта, є збільшення розмірів або секвестрація грижі міжхребцевих дисків, стеноз хребетного каналу.
Для встановлення правильного діагнозу та вибору найоптимальнішої тактики лікування лікар призначає діагностику та надає скерування пацієнту, у якому зазначає:
- вид діагностики (МРТ, КТ, рентген);
- область дослідження (шийний, грудний, поперековий відділи хребта, крижі, куприк чи комплексне обстеження);
- попередній клінічний діагноз;
- клінічна задача (підтвердити / спростувати / виявити / встановити локалізацію та розміри утвору).
Чому ми задаємо багато питань під час запису та обстеження? Яку інформацію варто надати перед МРТ?
Ми запитуємо про анамнез та попередню клінічну задачу тому, що розуміємо, що біль в спині може бути взагалі не пов’язаний з хребтом, а є наслідком захворювань внутрішніх органів, суглобів, судин. Наприклад, біль при холециститі, коліті, нефриті теж може розповсюджуватися на зону хребта. Також ми цікавимося наступною інформацією:
- фактори ризику;
- хронологія розвитку хвороби, стадія захворювання;
- проведені оперативні втручання, курси хіміо чи променевої терапії (з датами в хронологічному порядку);
- наявність результатів попередніх досліджень (МРТ, КТ, ПЕТ-КТ, УЗД, лабораторних досліджень).
Наявність скерування від клініциста та відомий анамнез дозволяє нам підібрати найбільш доцільний протокол обстеження в М24, що надасть максимально якісну медичну інформацію.
Види МРТ хребта
Досить часто у соціальних мережах ми отримуємо запитання «Скільки коштує МРТ хребта?». Щоразу ми рекомендуємо звернутися до лікаря, який виявить потребу у дослідженні та визначить необхідну зону сканування. Залежно від попереднього діагнозу та зони сканування М24 пропонує різні види досліджень хребта:
- стандартна МРТ відділу хребта (шийний, грудний, поперековий, крижі, куприк);
- розширена МРТ відділу хребта (шийний, грудний, поперековий);
- скринінг (дослідження оглядового характеру, яке може не виявити дрібних процесів чи утворень);
- дослідження відділу хребта для дітей;
- МРТ відділу хребта з металоконструкцією чи ендопротезом;
- МРТ відділу хребта до та після контрастування;
- МРТ хребта при сколіозі 3-4 ступеню;
- МРТ хребта людям у важкому соматичному стані;
- МРТ спинного мозку при розсіяному склерозі чи інших демієнілізуючих захворюваннях.
Також в М24 доступний вибір дослідження однієї анатомічної ділянки за попереднім погодженням з куруючим лікарем, лікарем-рентгенологом та адміністрацією центру.
Підготовка до МРТ хребта
МРТ хребта не вимагає особливої підготовки до обстеження, але існує важливе застереження.
! Напередодні та в день дослідження не можна наносити на зону обстеження креми, гелі, мазі, лікувальні пластирі, аерозолі, дезодоранти і т.д. Всі вищеперераховані речовини можуть проникати під шкіру та викликати артефакти МР-зображень (засвіти, спотворення зображення).
З повним переліком протипоказань до МРТ та правилами підготовки до стандартних та спеціалізованих досліджень можна ознайомитися за посиланням.
Контрастування
МРТ хребта може проводитися з контрастуванням. Це означає, що сканування буде супроводжуватись внутрішньовенним введенням контрастної речовини. Контраст – це спеціальний препарат, який дозволяє підтвердити чи спростувати факт наявності пухлинного процесу, за наявності більш чітко візуалізувати та характеризувати його. Це пов’язано з властивістю різних пухлин по-різному накопичувати контрастну речовину.
Якщо вам призначено МРТ з введенням контрастної речовини, то лікар-анестезіолог у маніпуляційному кабінеті проведе підготовку для її введення. До початку обстеження повідомте медичного працівника, якщо у вас була алергічна реакція на будь-які контрастні речовини.
МРТ хребта в М24
М24 – це команда професіоналів у сфері рентгенології. Наші лікарі-рентгенологи мають досвід роботи у діагностиці в нейрорадіології понад 10 років. А наше обладнання проходить регулярні планові аплікації (налаштування протоколів дослідження) для надання найякіснішої та найсучаснішої медичної інформації клініцистам та пацієнтам.
В діагностичних центрах М24 МРТ хребта проводиться на новому потужному обладнання Siemens MAGNETOM Avanto 1,5 Т, який є флагманом напрямку МРТ. Томографи перебувають на цілодобовому дистанційному моніторингу фахівців Siemens у Німеччині та власної інженерної служби М24. Також двічі на рік інженерна служба Siemens проводить технічне обслуговування нашого обладнання.
Корисна інформація
Фахівці М24 стали гостями медичного заходу від Клініки сучасної ревматології «П’ятниця з ревматологом». У рамках випуску обговорили тему можливих обмежень та запису пацієнтів на МРТ та КТ дослідження.
Запис ефіру за посиланням: https://youtu.be/_–hUXod_KE
МРТ і рентген хребта це взаємодоповнюючі дослідження, але не взаємовиключні. Ці інструменти надають різну діагностичну інформацію про одну обстежувану зону, таким чином, дозволяють сформувати цілісну картину про структури хребта.
МРТ шийного відділу хребта покаже стан тіл хребців, міжхребцевих дисків, спинного мозку, фасеткових суглобів, паравертебральних м'яких тканин.
- На МРТ дослідження хребта необхідно взяти з собою:
- Якщо у вас є результати попередніх досліджень (CD диски попередньо виконаних КТ/МРТ досліджень) та іншу медичну документацію, що відображає історію хвороби (післяопераційні виписки, консультаційні висновки тощо). При необхідності це може допомогти зробити найбільш точний висновок Вашого дослідження.
- Документ, що посвідчує особу (паспорт, посвідчення водія тощо).
- Направлення від лікаря із зазначенням зони дослідження та клінічної задачі.
- Легкий бавовняний одяг (шкарпетки, футболка) для перевдягання (за бажанням). Одяг має бути без металевих деталей. На час дослідження Вам можуть запропонувати переодягнутися в одноразовий лікарняний одяг та попросять зняти і залишити в сейфі усі металеві елементи (прикраси, годинник, пірсинг і т.п.)
Перед МРТ хребта у спеціальній кімнаті необхідно змінити одяг. Ви можете переодягнутись у легку бавовняну футболку та шкарпетки без металевих деталей, які ви взяли з собою з дому, або у наданий нами одноразовий медичний одяг.
Сканування при стандартній МРТ одного відділу хребта триває 7-10 хвилин.
МРТ хребта не потребує особливої підготовки до обстеження, але є важливе зауваження.
Напередодні та в день дослідження не можна наносити на зону обстеження креми, гелі, мазі, лікувальні пластирі, аерозолі, дезодоранти тощо. Всі перераховані вище речовини можуть проникати під шкіру і викликати артефакти МР-зображень (відблиски, спотворення зображення).
Так, період менструації не є протипоказом до МРТ хребта.
МРТ і КТ хребта це взаємодоповнюючі дослідження, але не взаємовиключні. Ці інструменти надають різну діагностичну інформацію про одну обстежувану зону, таким чином, дозволяють сформувати цілісну картину структури хребта.
МРТ хребта не можна виконувати при наявності загальних протипоказів до МРТ-дослідження.