кт легень при коронавірусі
КТ легень при коронавірусній хворобі

Комп’ютерна томографія органів грудної клітки – це метод променевої діагностики, при якому застосовуються рентгенівські промені та комп’ютерні технології, щоб зробити високодетальні  знімки органів і структур всередині грудної клітки.

З початку пандемії КТ органів грудної клітки набула популярності серед українців. Дедалі частіше за діагностикою звертаються не за скеруванням лікаря, а за самонаправленням. Тому вважаємо за необхідне більш детально розібратися в темі та відповісти на найбільш поширені запитання пацієнтів.

Записатися на обстеження

Чи обов’язково робити КТ при коронавірусі?

Ні, КТ – не масовий метод для всіх, хто має ознаки COVID-19. Позитивний результат тесту на COVID-19 при задовільному стані пацієнта не є підставою для призначення КТ. Призначення КТ – прерогатива лікуючого лікаря, з урахуванням індивідуальних особливостей та показників пацієнта.

При скеруванні пацієнта на КТ органів грудної клітки лікар повинен звернути увагу на:

– загальний стан пацієнта
– наявність дихальної недостатності
– показник сатурації (насиченості крові киснем)
– температуру тіла

Який вид КТ потрібно робити при COVID-19: з контрастом чи без?

Зазвичай при COVID-19 достатньо стандартної комп’ютерної томографії без контрастування. Тому надалі у статті ми говоритимемо про стандартну КТ легень.

Коли варто виконувати КТ легень під час коронавірусної хвороби?

За рекомендаціями МОЗ України КТ варто призначити у наступних випадках:

– При неможливості забезпечити ПЛР-діагностику коронавірусної хвороби COVID-19;
– При наявності таких симптомів як дихальна недостатність чи існуванням супутніх патологій;
– У випадку негативного ПЛР-тесту у пацієнтів із вираженими ознаками захворювання при їх важкому загальному стані.

Чи потрібно робити повторну КТ легень після видужання від коронавірусу?

Повторну КТ пацієнтам із важким та середнім перебігом захворювання рекомендують робити на 21-й день з початку захворювання та через півроку. Проте кожен випадок індивідуальний, тому рішення має ухвалювати лікар.

Записатися на обстеження

Чи потрібно роботи КТ при COVID-19, якщо немає кашлю?

Кашель є одним з найпоширеніших симптомів коронавірусної хвороби, проте в деяких випадках COVID-19 може протікати без кашлю. У разу відсутності кашлю, але при наявності симптомів середньої чи важкої форми перебігу хвороби, лікар може направити вас на КТ. При відсутності кашлю та  легкій формі перебігу COVID-19 немає необхідно в КТ легень.

Показання до КТ легень

Зазвичай лікар направляє пацієнта на КТ легень при середньому та важкому перебігу коронавірусної хвороби. До основних показників середньої та важкої форми перебігу COVID-19 належать:

– температура вище 38 градусів
– частота дихальних рухів більше 22 разів на хвилину
– задишка при навантаженні
– сатурація нижче 95%
– блідість та синюшний відтінок шкірних покривів

Записатися на обстеження

Отже, при позитивному результаті тестування на COVID-19  та з урахуванням супутніх симптомів перебігу хвороби у середній чи важкій формі, основними показаннями до КТ легень при COVID-19 є:

– дихальна недостатність (задишка)
– кашель
– недостатня насиченість крові киснем (сатурація нижче 95%)

На який день захворювання на COVID-19 потрібно робити КТ? На який день захворювання COVID-19 КТ виявить пневмонію?

При коронавірусній хворобі терміни, коли проводиться комп’ютерна томографія, мають значення. Пневмонія під час інфекційного процесу розвивається не відразу, тому дослідження виконане одразу після отримання позитивного результату тестування на COVID-19, буде не інформативним.

Записатися на обстеження

Перші запальні вогнища виникають не раніше ніж на 4-5 день з моменту появи симптомів. Найбільш інформативною буде томографія, виконана у період з 6 по 11 дні захворювання. Саме тоді лікарі радять робити обстеження. Раніше проходити томографію небажано.

КТ чи МРТ при COVID-19: що обрати?

КТ є золотим стандартом за якістю та інформативністю дослідження легень при COVID-19. Проте в основі даного методу лежить використання іонізуючого випромінювання, що може бути протипоказанням для деяких пацієнтів. При виборі методу обстеження варто враховувати співвідношення «ризик/користь».

У яких випадках можна обрати МРТ легень, а не КТ?

– дітям
– вагітним
– при значному перевищенні сумарної дози опромінення на рік

МРТ легень є оглядовим дослідженням органів грудної клітки та менш інформативним, ніж КТ. Тому після МРТ може бути надана рекомендація на дообстеження за допомогою КТ.

МРТ легень в М24 проводиться лише за попереднім погодженням з лікарем-рентгенологом, вашим куруючим лікарем та адміністрацією діагностичного центру.

Чому при COVID-19 рекомендовано КТ, а не рентген?

КТ легень є більш інформативним дослідженням при коронавірусній хворобі, ніж рентген. При COVID-19 має місце явище, так званого «матового скла», яке досить чітко візуалізується на комп’ютерній томографії в той час, як на рентгені можна побачити лише затемнення в області легень без визначення етіології такого явища.

Підготовка до КТ легень при COVID-19

КТ легень при COVID-19 проводиться без контрастування, тому не вимагає особливої підготовки до обстеження.

Як проходить КТ легень в М24?

Записатися на обстеження

М24 створює безпечні умови для прийому пацієнтів на рутинні МРТ і КТ обстеження та пацієнтів, що мають симптоми COVID-19. Для проведення КТ легень в М24 створено окремий вхід №2 в діагностичний центр та прийом пацієнтів з симптомами COVID-19 відбувається лише у визначені години доби.

Після запису вам надходить СМС-повідомлення, у якому зазначено час прибуття, це час початку реєстрації, тому приїжджати раніше не потрібно.

Після прибуття скористайтесь входом №2. Наші співробітники проведуть анкетування та запросять вас в роздягальню, де ви зможете зняти верхній одяг, скласти коштовні речі в сейф та більш детально розповісти про свої скарги.

Зверніть увагу! Надання достовірної інформації про перебіг захворювання та результатів попередніх видів досліджень значно підвищує рівень інформативності дослідження.

Після опитування вас запросять до комп’ютерного томографу та допоможуть лягти на стіл. Стіл томографа рухатиметься всередину основної частини девайсу, доки обстежувана зона не опиниться в необхідній точці. Корпус апарату відкритий з двох сторін, а також для додаткового комфорту пацієнта є груша, яку можна натиснути в разі виникнення дискомфорту і дослідження одразу буде зупинено.

Комп’ютерна томографія легень триває 1-5 хвилин. Під час дослідження вас попросять затримати дихання на декілька секунд, тому рекомендуємо потренуватися напередодні.

Після КТ-обстеження органів грудної клітки, проведеного в М24, не потрібно очікувати результати обстеження в центрі. Ви отримаєте результати дослідження (зображення плівки, висновок та посилання на диск) на електронну пошту, вказану у вашій анкеті пацієнта.

Оригінали результатів обстеження (плівка, диск, висновок) ви можете забрати в центрі протягом 60 днів.

Записатися на обстеження

Чи безпечна процедура КТ легень?

В діагностичному центрі М24 комп’ютерна томографія є абсолютно безпечним видом діагностики.

Що впливає на безпечність КТ легень? На що варто звернути увагу при виборі центру діагностики?

Доза опромінення. За співпраці з виробником нашого обладнання Siemens (Німеччина), ми під ’єдналися до системи Teamplay. Ця система дозволяє контролювати дозу опромінення за німецькими стандартами, тому гарантує пацієнтам максимальну безпеку.

Якість обладнання. Воно повинно бути новим та потужним. Ми придбали та встановили обладнання за вимогами виробника, а також заключили прямий сервісний контракт з Siemens. За цим контрактом ми маємо цілодобовий моніторинг роботи томографа інженерами з Німеччини, а також регулярні технічні огляди та оновлення програмного забезпечення.

Професійність команди. В центрах діагностики М24 від моменту запису до моменту отримання результатів обстеження вас супроводжуватимуть справжні професіонали. Діагностику виконуватимуть експерти у сфері рентгенології з багаторічним досвідом роботи.

Цілодобовий анестезіологічний супровід. Особливої уваги потребують дослідження з введенням контрастної речовини. У діагностичному центрі М24 введення контрасту проводять виключно досвідчені лікарі анестезіологи-реаніматологи. Впродовж всього дослідження лікар супроводжує пацієнта та уважно слідкує за його станом.

Загальна інформація про КТ органів грудної клітки

Якщо у вас залишись питання, заповніть форму і ми зателефонуємо вам.

Записатися на обстеження
 

Більше інформації за посиланнями:
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30728-5/fulltext 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33402610/ 
https://pubs.rsna.org/doi/full/10.1148/rg.2020200159 
https://moz.gov.ua/article/health/chi-varto-robiti-komp%e2%80%99juternu-tomografiju-pri-covid-19 

КТ органів грудної клітки

Увага! Ціни можуть бути змінені. Будь ласка, уточнюйте актуальні ціни під час запису.
КТ органів грудної клітки без контрасту

Ціна
КТ легень з низькодозовим опроміненням
Ціна1 500

КТ грудної клітки
Ціна1 500

КТ органів грудної клітки з контрастом

Ціна
КТ органів грудної клітки з контрастом (легені, середостіння, грудна клітка)
Ціна3 300


Зворотній зв'язок

Тут ви можете залишити свій відгук (побажання, зауваження). Будемо вдячні за розгорнуту відповідь (де це доречно),  а також якщо Ви залишите свої контакти,  щоб ми могли зв'язатися з Вами при необхідності

Заповніть форму

І ми передзвонимо Вам

Запис на МРТ Запис на КТ Запис на Рентген Замовити дзвінок +380443923393